środa, 21 marca 2018

za chwilę rocznica, czyli krótki wypad w okolice Racławic


 

 Za kilkanaście dni, 4 kwietnia, media przypomną nam o 224 rocznicy Bitwy pod Racławicami i, być może, różne gadające głowy będą się sprzeczać w ocenie jej sensu, przebiegu i efektów. My sobie te kłótnie i teorie darujemy, my tylko rzucimy okiem na wzgórze, zwane Kopcem Tadeusza Kościuszki, i teren wokół oraz na pomnik bohatera tej bitwy, Bartosza Głowackiego.


Pomnik i Kopiec pojechałam zobaczyć w najmniej chyba korzystnych okolicznościach przyrody, czyli w pierwszych dniach marca, kiedy mrozy już odpuszczały, a wiosny jeszcze nie było, więc wszędzie i błotno, i słotno, czytaj - byle jak, więc z planowanego dłuższego, zrobił się krótki i okrojony do małego fragmentu terenu, spacer:( 
Ale - aby kronikarskiej powinności stało się zadość, proszę, oto kilka zdjęć ilustrujących temat, a gdyby ktoś pragnął bardziej letnich wrażeń, to odsyłam do znalezionego w czeluściach sieci archiwalnego wpisu Ady - warto zerknąć, bo pięknie tam majową porą. 
 Nie taki samotny ten Bartosz w swym pomnikowym stanie... 

Widoczny w tle dziewiętnastowieczny "dworek w Janowiczkach", to jeden z trzech zabytkowych w gminie, obecnie, zdaje się, bezpański, czyli niszczejący; po drugiej stronie drogi nieco mniej zabytkowy, ale bardziej zaopiekowany dom Walerego Sławka.
 I dziś to by było wszystko;
we Wrocławiu wciąż zimno, ale też i słonecznie, więc śnieg topnieje w oczach, za chwilę naprawdę już przyjdzie wiosna, a ja mam niedosyt zimy, bo też co to za zima była...
...

(zainteresowanym okolicą polecam też stronę)

piątek, 23 lutego 2018

jak zostałam przewodnikiem lokalnym, czyli krótka wycieczka za miasto


Szukając ciekawych, wartych zobaczenia miejsc, często korzystam z linków znalezionych na fb, równie często po prostu wrzucam hasło w mapy google, zaznaczam obszar, który mnie interesuje i czytam i oglądam. Tak ostatnio znalazłam wiele miejsc wokół Krakowa, które niby pamiętam z czasów szkolno-studenckich, ale nie znam współcześnie.

To, które chcę dziś pokazać, to Kopiec Bzowskich, znajdujący się w Będkowicach - wsi kojarzonej raczej z jedną z przepięknych dolinek podkrakowskich - na tzw. Kamyku. 
Kopiec nie jest wysoki, a na jego szczycie znajduje się "ponad 200-letni mierzący ok. 2 m metalowy krzyż oraz współczesna tablica z inskrypcją (niestety zawierającą błąd rzeczowy – por. historia Będkowic).(..) W okresie rozbiorów Będkowice znalazły się na terenie zaboru rosyjskiego tuż przy granicy z Austrią; szczyt kopca służył wówczas rosyjskim służbom granicznym jako dobry punkt obserwacyjny. Do dziś przy odpowiedniej widoczności ze szczytu kopca można zobaczyć panoramę Krakowa, a nawet Tatry"
Niestety, pogoda była, jak widać, czyli widać było niewiele;(


Na skraju wsi jest jeszcze drugi punkt widokowy, z widokami jak wyżej,
 czyli... jak niżej:(


Idąc do niego, zaliczyłam kościół (zamknięty, rzecz jasna, więc nie wiem, czy interesujący),


typowy dla południa Polski dom z ubiegłego wieku


i równie typowy, ale już dla wieku XXI;
Twierdza Polska?


A gdyby kogoś zainteresował tytuł dzisiejszego wpisu, to bardzo proszę,
TU wyjaśnienie
:)