poniedziałek, 8 grudnia 2014

Parking Rydzyna, czyli jedyna taka gmina


Do Rydzyny, miasteczka w powiecie leszczyńskim, jeździ się, żeby zobaczyć zamek.
Zamek historię ma nie byle jaką, bo sięgającą XV wieku, kiedy to postawiono gotycką budowlę, by dwa wieki później na jej murach wybudować barokową - tę pierwszą dla Jana z Czerniny, tę drugą dla Leszczyńskich.Barokowa była dziełem włoskich architektów, osiadłych w Polsce, Bellottiego i Ferrariego;
w wieku XVIII kilka razy nieco ją upiększano, dodając elewacji a to rokokowe, a to klasycystyczne elementy... W historii Polski zamek znalazł miejsce zasłużone, stając się w latach 1705-1709 rezydencją króla Stanisława Leszczyńskiego.Też i później, już w posiadaniu Sułkowskich, był ważnym w Wielkopolsce ośrodkiem kultury i edukacji.
W styczniu 1945 zamek został przez dzielnych żołnierzy radzieckich spalony;
jego odbudowa trwała z przerwami aż do końca lat osiemdziesiątych.Dziś jest tu hotel, własność Stowarzyszenia  Inżynierów i Techników Mechaników.

"Dawne wyposażenie wnętrz Zamku w Rydzynie uległo rozproszeniu jeszcze przed pierwszą wojną światową. Nowo zrekonstruowane wnętrza urządzono w nawiązaniu do przekazów historycznych. Na zamkowe kolekcje składają się obecnie m.in. komplety mebli, zabytkowe ryciny, pamiątki po Sułkowskich, zbiory przyrodnicze (m.in. kolekcja motyli tropikalnych, trofea łowieckie). Biblioteka gromadzi publikacje związane z dawnymi właścicielami Zamku, Gimnazjum im. Sułkowskich z okresu międzywojennego oraz ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Mechaników (SIMP). Zamek dostępny jest do zwiedzania po uprzednim uzgodnieniu."
 Zamek od rydzyńskiego ryneczku oddalony jest jakieś 100 metrów.
I szczerze powiem, nie zamek, a właśnie rynek wzbudził mój gorący entuzjazm - takiego raju dla kierowców jeszcze nie widziałam!
Cały, calutki - jakieś pi razy oko hektar - śliczny, wybrukowany parking, żyć nie umierać...


Nie, przepraszam, nie cały - przecięty na pół ulicą, na której środku stoi sobie niewzruszenie kolumna Św.Trójcy.
;(
 
 


44 komentarze:

 1. Coś takie śpiące miasteczko, pustawo... a może ja przywykłam do dzikich tłumów na ulicach. W każdym razie parking w centrum to dobra sprawa, na te czasy, kiedy społeczeństwo jest w posiadaniu tak ogromnej ilości aut. A opłaty za parkingi gdzie są uiszczane, bo nie widzę parkometrów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu, pusto, jesli nie liczyc przejeżdżających samochodów, ale też było późno, dochodziła dwudziesta, a jasno, bo czerwiec.O tej porze nikt w rynku niczego nie załątwia, a kto by tam siedział, jak obok piekny park?
   Parkmetrów też nie widziałam, zresztą, ja zaparkowałam w uliczce obok.

   Usuń
  2. A no tak, latem w małych miejscowościach faktycznie nic sie nie dzieje... no i fajnie, że można parkować za darmo, już mało gdzie tak się dzieje, każdy liczy kasę.

   Usuń
 2. Byłem tam raz kilkanaście lat temu. W zameczku było jakieś dwudniowe szkolenie, ale każdą wolną chwilę wykorzystałem, by posnuć się po tym urokliwym miejscu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, speiszyłam się już do domu, a i pogoda nie sprzyjała, zaczęło padać, no i karta w aparacie sie skończyła;(

   Usuń
 3. Ryneczek prezentuje się sympatycznie, ale trochę brak mi zieleni. Może jak drzewka podrosną, wygląd nieco się ociepli? Inna rzecz, że zawsze jest coś za coś. Tu postawiono na praktyczność, może i słusznie. BBM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. BBM, jestem kierowca, ale nieco mnie wizja władz miasta poraziła, żeby nie powiedzieć przeraziła -
   rynek na parking?!
   Tam stoi kilka ławeczek, rosną pojedyncze drzewka, ale wygląda to kosmicznie.Rozumiem, że tu jest urząd, ale nie mozna było znaleźć miejsca dla aut gdzieś dalej?Przecież to mała mieścina, odległości niewielkie.

   Usuń
 4. Osobiscie za takimi rynkami nie przepadam. Wole jak jest zielono, lubie trawniki, jakies kawiarenki, oswietlenie ...itp. Brak tutaj zycia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, widzę, że nikt mojej GRYZĄCEJ IRONII nie zrozumiał;(((

   Zatem napiszę jasniej - też mi sie to nie podoba!
   Też uważam, że brakuje zieleni, zieleni, zieleni!

   I że rynek to nie jest miejsce na parking!

   Usuń
  2. zrozumieli, ale potakują :-)

   Usuń
  3. No faktycznie nie zakumalam:(
   Wybacz, prosze, durnej babie.

   Usuń
  4. Durnej może bym wybaczyła, ale Tobie?!
   W drodze wyjątku i po starej znajomości:)))

   (Zwątpiłaś we mnie...?)

   Usuń
 5. O szlag, prawie jak w Pułtusku. Najdłuższy rynek w Polsce, powinna atrakcja, a jest parking. Meh.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie 'dech zapiera' nie tylko ten parking, ale jeszcze ta droga przez środek:(

   Usuń
 6. Joł! Widziałem już podobny 'wynalazek', tyle że na Śląsku - też ryneczek, też jest wjazd i wyjazd (tyle że tam po skosie) i w środku wyłącznie parking wygrodzony słupkami - koszmaaaarrr!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taka moda nastała, tak jak z rondami - dzis bez bruczku i ronda, nie istniejesz, a im więcej kostki, a mniej zieleni, tym lepiej:(((

   Usuń
  2. I to się dopiero nadaje do prasy. Jeszcze dodam wszelakie fontanny, plaga.

   Usuń
  3. Tu akurat coś mokrego by się przydało, wyobrażasz sobie, jak tam musi być latem?
   Koszmar;(

   Usuń
 7. Pomysł na parking/rynek nie jest oryginalny. Oszpecono w ten sposób wiele miast (także na Słowacji).

  Mnie w Rydzynie bardziej zaintrygowała ta ulica (oś kompozycyjna) do zamku świadcząca o tym kto był sprite (pan feudalny) a kto pragnienie (mieszczanie)...
  Sam zamek mnie bardzo zawiódł, za dużo oczekiwałem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zamku nie zwiedzałam, może kiedy indziej?
   Mnie ten ryneczek poraził, a przecież widziałam już różne, też zabrukowane, tylko nigdy w takim wydaniu, tak bardzo podporządowane ruchowi samochodowemu:(

   Usuń
 8. A już myślałem, że to Ty tak ludzi pousuwałaś ze zdjęć :)
  Piszesz, że bohaterowie spalili zamek. No cóż, lubili afiszować się przyjaźnią. Nie jedyne to miejsce, gdzie ja tak akcentowali. Nie byłem i nie wiem czy chcę być.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takich umiejętności, to ja nie mam:)
   Zabrakło mi czasu, żeby zobaczyć zamek w środku, być może będzie jeszcze okazja, zobaczymy.

   Usuń
 9. szukajac plusow - parkujacy chyba nie maja powodow by zbytnio narzekac na ptaki, dzieki czemu fauna fruwajaca ma troche mniej stresu ... ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Kiedyś czytałam o tym zamku. A co do rynku, to ja nie lubię gdy na środku jest parking. Ten pusty ryneczek w Rydzynie mi się podoba. Ma swój urok.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aga, tu centralnie przebiega jezdnia dla samochodów, oddzielona od parkingowych kwartałów słupkami, a w środku stoi figura - nie, nie podoba mi sie i to bardzo.

   Usuń
 11. Co do rynku i parkingu to jestem za a nawet przeciw, a własciwie to nie mam zdania wyrobionego, zalezy jak to wszystko jest wykorzystywane. W Starym Sączu jest podobnie.
  A tu fajne kamienice wkoło, ta Kulturalna ma najfajniejsza elewację.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te kamieniczki są rzeczywiście fajne.
   Jak wejdziesz w mapy google, to zobaczysz stan z okresu remontu rynku, jeszcze widać, jak to wyglądało kiedys.Nie wiem, może nie było lepiej, ale to co jest teraz, jest nie do przyjęcia, dla mnie.

   Usuń
  2. Pojeździłem wkoło na guglu, tam parkingów w poblizu nie brakuje. Tylko za dużo zakazów w bocznych uliczkach, no i plan zagospodarowania i prowadzenia dróg raczej taki na jakoś to bedzie. Tak czytam to z mapy. A co do rynku duże place, brukowane, nawet z droga pośrodku jak dla mnie okej, tylko te słupki wszedzie, można to było zrobić zgrabniej.

   Usuń
 12. Jeszcze tam nie byłam, może kiedyś będzie okazja pojechać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno warto, chocby po to, żeby wyrobić sobie własne zdanie;)

   Usuń
 13. Hmmm..., zaskoczyłaś mnie bardzo. Byłem w Rydzynie w tym roku na rowerach. Zamek mnie rozczarował, ale ja nie specjalnie przepadam za takimi barokowymi, wielkimi klocami, więc obiektywny nie jestem. Natomiast miasteczko bardzo mi się podobało. To, że przez środek przebiega droga - nikt w Rydzynie nie ma na to wpływu, natomiast rynek bardzo mi się podobał. Sądzę, że w takiej malutkiej miejscowości możliwość parkowania na rynku niczemu nie szkodzi. Jak byliśmy, to stały tam raptem dwa auta (sprawdziłem na zdjęciach). Jako rowerzysta jestem bardzo wyczulony na wszelkie nadmierne uprzywilejowanie aut, a w Rydzynie nie odczułem jakoś ich obecności... Cóż, co człowiek, to opinia :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na mnie zamek też nie zrobił jakiegoś specjalnego wrażenia - obiecywałam sobie więcej, nie widziałam wnętrz, może straciłam..
   A co do rynku - nie mam nic przeciwko ładnemu brukowi, ale brak mi tam miejsca dla ludzi, zieleni, no i nie jestem pewna, czy nie można było tej drogi inaczej poprowadzić?
   Na mnie to robi kosmiczne wrażenie - ta figura "objeta" z obu stron drogą, te paliki odzielające drogę od rynku, a raczej od kwartałów parkingowych, nie, nie podobało mi się.
   Jakbym była na kamiennej pustyni - a przynajmnij jej fragmencie.

   Usuń
 14. Rynek bardzo mi się podoba. Coraz więcej spotykam takich kolorowych w Polsce, co mnie niezmiernie cieszy. A co do zamków, nie mogę się nadziwić ile ich w Polsce mamy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, zamków ci u nas dostatek, szkoda tylko, że większośc z nich ulega dewastacji..

   Usuń
 15. Kamieniczki pięknie odnowione, jak we większości takich miasteczek, ale ten rynek jaiś taki surowy jest!

  OdpowiedzUsuń
 16. Specjalnie na Twoją prośbę wkleiłam w post zdjęcia w kimonie itd.. :)

  OdpowiedzUsuń
 17. "własność Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników." - nawet nie wiedziałem że jestem współwłaścicielem zamku i hotelu ;-)... pewnie dlatego że bardziej kontakty z SEPem utrzymuję...

  Tuszę iż ten zachwyt nad parkingiem w rynku to przekąś, ironia tudzież szyderstwo...?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ironia tudzież przekąs, oczywiście!

   Usuń
 18. Ten Pompeo w moim Obrzycku kościół też projektował :-)

  OdpowiedzUsuń
 19. Jakoś kiedyś Rydzyna robiła na mnie większe wrażenie. Te remonty chyba trochę odbierają duszę takim miasteczkom. A może to wina światła i pogody. Dobry kierunek na wiosenną wycieczkę.

  OdpowiedzUsuń


Wszystkim dziękuję pięknie za komentarze, bez nich blog nie byłby tym, czym, mam nadzieję, jest - rozmową.
Staram się odpowiadać na bieżąco, czasem jednak nie mogę, ale zawsze - chcę;)


A, i czytam komentarze do starych postów:)