czwartek, 20 czerwca 2013

ratujemy Samotnię


Od kilku dni trwa w necie akcja ratowania Samotni, pięknie położonego nad karkonoskim Małym Stawem schroniska.Właściciel czyli PTTK ogłosiło przetarg i zanosi się na to, że dotychczasowy dzierżawca przegra z konkurentem i w konsekwencji w miejscu kultowego schroniska z tradycjami, będziemy mieli lokal czysto komercyjny, przynoszący właścicielowi zysk większy niż dotychczas.
W obronie tradycji zaangażowało się sporo autorytetów, m.in. Janusz Czerwiński, geograf, autor przewodników po Sudetach - tu można przeczytać rozmowę z nim.
Kilka dni temu o sprawie pisał też nasz blogowy znajomy, taternik i alpinista, Zbigniew Piotrowicz.

Ja się do akcji przyłączam!


Najgorsze, że "... lokalna spółka Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK jest skupiona głównie na zarabianiu pieniędzy. Niestety, ludzie z zarządu głównego to zwykli urzędnicy - nie wiadomo, kiedy ostatnio byli w górach. Oby nie zapomnieli, że są stowarzyszeniem, które patronuje turystyce górskiej, a nie nastawioną na zysk organizacją."

17 komentarzy:

 1. ...oczywiście przyłączyłam do akcji "Ratujmy Samotnię", wysłałam E- maila... chcę, by SAMOTNIA pozostała schroniskiem górskim w każdym znaczeniu tego słowa...
  Serdeczności:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Znak czasu - wszystko się komercjalizuje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Polecam lekturę komentarzy pod wpisem u Z.Piotrowicza, nie wszyscy sa przeciwni!
  Mnie chodzi nie tyle o pozostawienie pań Siemaszko - nie mam zdania na ich temat - co o zachowanie prawdziwie turystycznego charakteru schroniska, bo w tym widzę zagrożenie, podobnie jak Czerwiński.
  Komercja komercją, ale w górach nie może ona wygrywać z turystyką.

  OdpowiedzUsuń
 4. Udostępniłam na fb, może jakiś odzew będzie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Choróbcia a nie tak dawno tam byłem... i co będzie, McDonald's?

  OdpowiedzUsuń
 6. Na fb już jest :

  https://www.facebook.com/RatujmySamotnie

  OdpowiedzUsuń
 7. W dzisiejszych czasach to miejsce nader potrzebne. Przyłączam się!!!

  OdpowiedzUsuń
 8. No i coś się zaczęło dziać. I na facebooku i w mediach: https://www.youtube.com/watch?v=58zzIYBBvGM

  OdpowiedzUsuń
 9. Stare schroniska tracą swoją tradycję i urok.Udzielenie schronienia turystom to obowiązek każdego schroniska.Niestety w dzisiejszych czasach liczy się zysk i turysta z grubym portfelem.Tutaj stare czasy:"Riesen-Gebirge in 100 Bildern"
  Ja kilkakrotnie zostałem odprawiony ze schronisk z powodu odbywających się tam"imprez".Nocowałem i dalej często nocuję w takich miejscach:"www.forum.outdoor.org.pl/sudety/wiaty-w-sudetach-uzupełnienia-poprawki-dyskusja/"W te miejsca jeszcze komercjalizacja nie dotarła.
  Najpiękniejszy wyciąg narciarski w Górach Sowich-w Potoczku-może zostać zalesiony przez LP,albo przyroda sama to uczyni.Wyciąg jest już rozkradany przez złomiarzy.Po lasach walają się elementy z rozbieranego wyciągu.Tylko patrzeć jak zaczną dewastować pięknie odremontowane schronisko"Bacówka"-ostatni ocalały w tej przepięknej kiedyś wsi-budynek.A kiedyś był to znany ośrodek sportów zimowych.Była tu skocznia,tor saneczkowy,trasy zjazdowe,biegowe.
  :)

  OdpowiedzUsuń
 10. oj, szkoda. to piękne schronisko, a może najpiękniejsze w górach polskich.
  oczywiście, bywałem w poprzednim wciel... tysiącleciu, znaczy.
  szkoda, że zapomina się o służebnym aspekcie takich urządzeń, jak schroniska.
  tak jak w smutnym przypadku PTSMu lanckorońskiego...
  z drugiej strony, Samotnia jest łatwo dostępna, i nie dziwota, że komercjalitatorzy ;-) chcą komercjalizować swoje rucho- i nieruchomości. takie czasy, że wszystko się komercjalizuje.

  OdpowiedzUsuń
 11. Chyba jedno z najładniej położonych schronisk. Co do akcji to popieram, ale praw rynku się nie zmieni. Zbyt łakomy to kąsek o sporym ruchu. Oby tylko nie zatracił swojego charakteru i misji, jaką ma do spełnienia.

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam wrażenie, że wszyscy pogłupieli, tylko zysk i kasa!
  Szpitale mają zarabiac, za chwilę biblioteki też pewnie, pomylenie pojęć:(
  Schronisko jak sama nazwa wskazuje, ma być schronieniem, dachem nad głowa zmęczonego wędrowca - taka była i jest idea.
  Ale urzędnik widzi tylko many, many;(((

  Diabli mnie biora, przepraszam.

  OdpowiedzUsuń

 13. I wiecie co?

  Góry to NIE jest miejsce dla każdego.

  OdpowiedzUsuń
 14. A w ogóle c to za buda? Zburzyć i postawić porządny hotel na kilka tysięcy miejsc i dowozić quadami od kolejki. Albo w ogóle kolejkę, ale taką porządną, na samo miejsce poprowadzić.

  Problem w tym, że turystyka obecnie to już nie jest hobby i pasja, tylko przemysł i maszynka do zarabiania pieniędzy. Zresztą turystyka w powszechnym obecnie rozumieniu, to jest coś czego nigdy turystyką nie nazywałem, tylko zwykłymi wczasami.

  Swoją drogą (pomijając inne aspekty), to świństwo wywalać kogoś na zbity pysk z miejsca które prowadził i którym opiekował się przez dziesiątki lat... ja rozumiem, gdyby zaniedbał obiekt, zrobił z tego melinę, albo coś w tym stylu. Ale po prostu dla kasy? No cóż, to zdanie na końcu o PTTKu faktycznie trafne :-(

  OdpowiedzUsuń
 15. Mam nadzieję, że wszystko dobrze się skończy dla Samotni. Też przyłączyłam się do akcji i trzymam kciuki za jej powodzenie.

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo klimatyczne schronisko i pięknie położone; )

  OdpowiedzUsuń


Wszystkim dziękuję pięknie za komentarze, bez nich blog nie byłby tym, czym, mam nadzieję, jest - rozmową.
Staram się odpowiadać na bieżąco, czasem jednak nie mogę, ale zawsze - chcę;)


A, i czytam komentarze do starych postów:)